Разликата между баркод и двуизмерен код и предимствата и недостатъците

2023-11-06

Като идентификация на артикули се използват главно баркодове (едноизмерни кодове) и двуизмерни кодове. Баркодовете се използват главно при идентификация на стоки, борба с фалшифицирането, медицински надзор, касов апарат в супермаркети и други случаи. Генерирането на двуизмерни кодове може да съдържа повече информация, като адрес на уебсайта, текст, снимки и т. н., дори стихотворение, статия и т. н. двуизмерните кодове са широко използвани в ерата на мобилната мрежа.

Основни разлики:

1. двуизмерният код носи много повече информация от едноизмерния код

Информационната част на едноизмерния код може да бъде само букви и числа, а размерът е сравнително голям, което означава, че използването на пространството му е ниско. Това определя ограничението на малкото му количество информация. По-малкият му капацитет за данни обикновено е само около 30 знака. Двуизмерният код не е същият, капацитетът му за пренасяне на информация е много голям, максималното съдържание на данни до 1850 знака. Информационното съдържание може да включва букви, цифри, китайски символи, знаци, катакана и т. н. информационното съдържание е много богато. Следователно двуизмерният код постепенно е приет от пазара и добавянето на китайски символи отвори големия пазар в китай.

2, двата информационни израза не са еднакви

Според неговите характеристики и структура можем да видим, че едноизмерният код може да изразява само стокова информация в една посока в хоризонтална посока, докато не изразява никаква информация във вертикална посока. Неговата определена височина обикновено е за улесняване на подравняването и четенето на баркодовото оборудване. Двуизмерният код може да изразява информация както в хоризонтална, така и във вертикална посока, тоест съхранява информация в двуизмерно пространство.

3, външната структура на двете не е еднаква

1 и фиг. 2, техните структури са напълно различни. Едноизмерният код е баркод, който изразява информация в хоризонтална посока с барпространство. Формата е по-близо до правоъгълник. Двуизмерният код може да се каже, че е квадрат, а вътре в него има три позициониращи точки от тип „ гръб “, които могат да помогнат на устройството за баркод да се съсредоточи и да улесни четенето на данни. Освен това разликата в тяхната структура прави едноизмерния код да няма силна функция за корекция на грешките. Ако баркодът е повреден, той не може да бъде прочетен. За двуизмерния код, дори ако има повреда, той може да се чете нормално. Степента на корекция на щетите може да достигне 7% ~ 30%.

4. кодовата система на двете е различна

В текущата кодова система едноизмерният код и двуизмерният код имат своя собствена кодова система и членове на състава. Често използваните едноизмерни кодови системи включват ean код, 39 код, cross 25 код, upc код, 128 код, 93 код, isbn код и codabar код (kudba код) и др. общите двуизмерни кодови системи включват: pdf417 двуизмерен баркод, datamatrix двуизмерен баркод, qr код, код 49, Код 16k, код един и т. н.

5, под формата на софтуер за печат на баркод не е същото

Едноизмерният код и двуизмерният код може да се каже, че са два напълно различни баркода, а производството и изразяването им в софтуера за печат на баркод също са различни. Най-общо казано, едномерните кодове и двумерните кодове са представени отделно в софтуера. Тоест, когато правите баркодове, първо трябва да се разграничи дали трябва да се използва едноизмерен код или двуизмерен код и след това да се избере кодовата система, която да се използва. Например, в водещия софтуер за печат на баркод, тези два баркода са представени от и съответно. Първият представлява едноизмерен код, а вторият представлява двуизмерен код.

Предимства и недостатъци на производителността:

Предимството на едноизмерния код е да изразява информация в една посока, а неговата определена височина обикновено е да улесни подравняването на скенера. Едноизмерният код може да подобри скоростта на въвеждане на информация и да намали степента на грешка. Недостатъкът е, че капацитетът на данните е сравнително малък, необходимостта от компютърна база данни, едноизмерният код се унищожава, след като не може да се прочете, степента на толерантност на грешките е ниска.

Предимствата на двуизмерния код са голям информационен капацитет, широк диапазон на кодиране, ниска цена, лесен за изработване и могат да съхраняват голямо количество данни без самата база данни. Механизмът за устойчивост на грешки на двуизмерния код гарантира, че частта на картината може да бъде правилно идентифицирана, след като е повредена, а степента на толерантност на разломите може да достигне до 30%. Недостатъкът е, че за престъпниците е лесно да имплантират вируси, за да откраднат информация за потребителите или различни софтуер, поглъщащ таксите.